Kategórie      
Odporúčame
  

Výmena sťahovačky

Úvod Výmena sťahovačky

 

Fotogaléria ukážka opravy pokazeného mechanizmu predného okna Peugeot 607

 

 

POSTUP OPRAVY MECHANIZMUS SŤAHOVANIA OKNA PEUGEOT 607


Treba mať nejaké náradie, hviezdicový šróbovák, nitovačku (stačí aj lacná za pár eur), vŕtačku, kamaráta na pomoc pri napínaní a držaní kladky, dá sa to zvládnuť aj jednou osobou ale keď to robíte prvý krát tak 2 ľudia sú ideál. Ak ste to nikdy nerobili tak treba mať trpezlivosť a trošku logického rozmýšlania a pôjde to.

Ľavá strana: demontujeme tlačítkový ovládač okien: šrobovákom odstránime krytku, odšróbujeme, vytiahneme smerom hore, odpojíme konektor, potom vylúpneme dekoráciu na hornom otváraní okien (tam kde je páčka na otváranie dverí). Pravá strana: vylúpneme dekoráciu na otváranie dverí kombinovanú s ovládaním okna, odpojíme konektor. Vylúpneme dekoráciu na rúčke, odšróbujeme.

Opatrne odtiahneme tapacír dverí, ktorý je upevnený pomocou plastových sponiek. Vo všeobecnosti je nutné použiť aj hrubšiu silu a rátať s tým, že väčšina spon to neprežije, sú však lacné, preto žiadny problém. Spony sú umiestnené len po okrajoch, ideálne je začať odspodu.Existuje na to špeciálny nástroj, keďže ale nie sme origo servis tak použijeme čo máme po ruke, ideálne drevenú špachtlu alebo umelú, tak aby sme minimalizovali škrábance na laku.

Odstránime izoláciu, pokiaľ možno opatrne nech sa nepotrhá, je dôležitá ako zábrana kvôli zatekaniu do vnútra dverí a následne do auta.

Odnitujeme madlo dverí (stačí vŕtačka a vhodný vrták), v závislosti na pravej alebo ľavej strane bude potrebné odnitovať, resp. odvŕtať aj nity na krytke otvárania dverí, pretože sa pod ňou nachádza prístup k šróbu sťahovačky

Odšróbujeme všetky šróby sťahovačky, ak tam ešte pevne drží, tak sme zrejme vynechali bod 4. a niekde sa skrýva posledný šrób...

Cez spodný otvor vytiahneme sťahovačku von, aj keď sa zdá, že je to nemožné, pri troche šikovnosti je tam priestor akurát a pôjde to pekne von. Zhodnotíme stav sťahovačky, opravíme podľa pokynov a/alebo obrázkov na tejto stránke a založíme späť. Nezabudnite namazať koľajničky sťahovačky. Dbáme na orientáciu bežcov, laniek, navíjacie koliesko musí mať dobre navinuté lanká tak aby sa nekrútili, a aby boli správne prekrížené. To je dôležité, inak sa poškodí navíjacie koliesko (ak sme to dovrzali tak no problem, máme náhradné za 5 EUR) Postupujeme opačným smerom ako sme rozoberali Na záver otvoríme šampanské a zablahoželáme si, že sme ušetrili kopec peňazí a navyše ak sme použili sadu s kovovými bežcami, tak konecne máme po rokoch sťahovačku, ktorá nás už nenechá v štichu na dovolenke 800km od domova.

 

 

 

 Na skompletizovanie existujú viacere postupy, osvedčený a najjednoduchší je najskôr namotať na hlavnú navíjaciu kladku cca 2,5 otáčky z každej strany (samozrejme závisí od toho v akej pozícii máte umiestnené bežce, môže sa stať, že ak sú v krajnej tak na jednej strane budete mať len 1 otáčku a na druhej 3-4 otáčky, ale v princípe nemáte čo pokaziť dĺžky laniek zabezpečia to, že to nepretočíte, pravidlo je že to musí byť na fest napnuté), prekrížiť lanká, zodpovedajúce konce umiestniť do kovových bežcov, potom lanká dať na okrajové vodiace kolieska - kladky. Pozor nedať priamo do vnútornej koľajnice ale najskôr upnúť na oválne-elipsovité vrchné koliesko (modrá šipka číslo 1) následne pohnúť s bežcami a lanká sami zapadnú do vnútra kladky (fialová šipka číslo 2). Toto je z dôvodu toho, že sťahovačka je nafest napnutá a bolo by veľmi obtiažne bez tohto kroku lanká dostať priamo do vnútra kladky. Nakoniec založíme motorček. Ideálne ak nám pri práci pomáha ešte jeden človek (drží hlavnú kladku dokiaľ nebude nasadený motorček, pomáha stlačiť pružinky keď budeme napínať lanká na vonkajšie kladky

 

 

 

 

Fotogaléria ukážka opravy pokazeného mechanizmu predného okna Peugeot 508

 

V tomto prípade sme pre vás pripravili praktickú ukážku z opravy zadnej pravej sťahovačky pre Peugeot 508. Pomerne jednoduchá oprava, sťahovací mechanizmus je nekomplikovaný len s jedným masívnym bežcom, lanká na kladke sú prekrížené. Čo sa týka finálneho napnutia, najľahší spôsob sa javí cez hlavnú navíjaciu kladku, kedy je ako poslednú pretočíme (prekrížime) a uložíme do lôžka pre motorček. Nezabudnite namazať lištu kvalitným mazivom pre ľahší pohyb bežca.

 

Peugeot 508 je pomerne častý prípade pokazeného mechanizmu sťahovania okna, kde sa časom zlomí plastová vložka na originálnom kovovom bežci. Tento plne nahrádza náš nový z kvalitného tvrdeného plastu.

 

 

 

 

 

O nás

Kontakt

info@stahovacky.com

tel: 0940 510 200

Copyright 2016 - 2024 © stahovacka okna, plastove prichytky, spony, prichyty