Kategórie      
Odporúčame
  

Výmena autokľúča

Úvod Výmena autokľúča

Pojednanie o odlišnostiach originálnych kľúčov PSA a ich náhrad, taktiež praktické rady pri výmene obalov autokľúčov.

 

Peugeot a Citroen používali a používajú rovnaké typy kľúčov. Bohužial nie sú medzi modelmi značiek zjednotené a aj rovnaký typ auta môže mať niekoľko odlišných typov autoklúčov a planžiet. Originálne obaly na kľúče PSA bežne koncovým zákazníkom nedodáva, preto je dopyt po neoriginálnych náhradných obaloch. Poskytujú rovnakú kvalitu vyhotovenia ako originál, za zlomok ceny. Nevýhoda je, že je zvyčajne potrebné  vymeniť celý obal, t.j. spodnú aj vrchnú časť, pretože len samostatná vrchná časť s tlačítkami má mierne iné rozmery ako pôvodný originál.  Na druhej strane to nie je veľká prekážka, pretože výmena celého obalu autokľúča Peugeot/Citroen  je vo väčšine prípadov jednoduchá aj pre technicky nenadaného človeka

 

všetky náhradné obaly PSA (a Hyundai) si môžete zakúpiť po kliknutí sem

 

 

Základné delenie rozlišujeme na autoklúč vyskakovací a nevyskakovací.

 

AUTOKĽÚČ NEVYSKAKOVACÍ

ide o rozšírený typ základného kľúča, má rovnaký základ, t.j. umiestnenie tlačítiek a uloženie plošnej dosky a imobilizéru. Odlišuje sa použitím planžiet. Ploché planžety sú na výmenu jednoduché: zo starého klúčika prehodíte dosku s elektronikou a imobilizér, uvoľníte skrutku (hviezdicový šróbovák) na planžete, vytiahnete ju z lôžka a prehodíte do náhradného obalu kľúča. Zacvaknete vrch, zašróbujete (krížový šróbovák) planžetu. Hotovo

O niečo zložitejšia je ak máte krížovú planžetu typu SX9, používala sa najmä pri úžitkových vozoch Berlingo, Partner. Planžeta je na rozdiel od iných obyčajne umiestnená v plastovom hranatom lôžku. Tu máte na výber dve možnosti. Buď zakúpite náhradný obal s priestorom na planžetu s lôžkom, alebo plastové lôžko fyzicky odstránite od planžety a prevŕtate do nej dierku pre upevnenie v náhradnom obale kľúča.

 

AUTOKĽÚČ VYSKAKOVACÍ

zvonku sa zdajú rovnaké, ale vo vnútri majú viacero variácií... ako to už u PSA býva je tu aj "bonus" navyše v podobe dvoch typov uchytenia plošnej dosky spojov.

 

Základné rozdelenie:

 

  • autokľúč s dvomi tlačítkami vs autokľúč s tromi tlačitkami (ak máte PEUGEOT tak stredové tlačítko je ikona zadného kufra, ak máte CITROEN tak stredové tlačítko je ikona svetla) vs autokľúč so štyrmi tlačítkami (špecialitka pre Citroen C8, Peugeot 807...otváranie bočných dverí a zopár ďalšich)
  • vyššie uvedené sa navyše líšia podľa toho, kde máte uloženú batériu. Sú dve možnosti, buď ju máte priamo na plošnej doske spolu s elektronikou (tzv. typ CE0523), alebo ju máte mimo plošnej dosky uloženú v lôžku obalu kľúča (tzv. typ CE0536).
  • ďalšie rozdelenie je podľa planžiet, kde v 90% ide o ploché planžety HU83-táto má bočnú obvodovú drážku alebo VA2-táto je bez obvodovej drážky. Môže sa ale vyskutnúť aj planžeta  NE73, NE78.
  • aby toho nebolo málo, tak do hry ešte vstupujú dva typy uchytenia plošnej dosky (2 plastové piny=kolíčky) vo vnútri, nakoľko bohužial PSA používalo viacerých dodávateľov s odlišnosťami. Preto ak máte vo vnútri originálu vyrazené logo DELPHI tak budete mať zriedkavejšie uchytenie. Spôsob uchytenia našťastie nie je veľká prekážka, ak máte DELPHI tak ten kolíček čo prekáža jednoducho ustrihnete a bude to v pohode držať. Ak ste perfekcionalista vieme vám zohnať aj presné uchytenie na váš plošných spoj, len zvyčajne na to treba čakať, bežne nedržíme skladom.

 

Postup výmeny pri vyskakovacích autokľúčoch: oddelíme hornú a dolnú časť originálneho autoklúča, najľahšie s pomocou drobnej mince 1cent, 2centy, zo zadnej strany zboku je na to výčnelok. Prehodíme plošný spoj a prípadne aj batériu ak máme typ CE0536 do náhradného obalu. Teraz máme na výber dve možnosti, čo spraviť s planžetou:

 

Lacné a elegantné riešenie, ktoré ale vyžaduje trochu manuálnej zručnosti je prehodiť planžety. T.j. vytlačíme zaisťovací kolíček na originálnej aj náhradnej planžete a originálnu dáme do náhradného obalu. Kolíček zatlačíme, hotovo.

 

Drahšie, no bezprácne riešenie, navštívime kľúčiarstvo a dáme si podľa originálnej planžety vybrúsiť planžetu náhradného obalu kľúča. Toto samozrejme funguje len vtedy ak máme na náhradnom obale rovnaky typ planžety.

 

 

 

 

 


 

Poznámky:

pri nevyskakovacích kľúčoch veľa ľudí zabúda prehodiť imobilizér a potom sa čudujú, že s novým obalom kľúčika nevedia naštartovat.

 

pri vyskakovacích kľúčoch sa dajú zamieňať ploché planžety, pokiaľ ich vyberiete pomocou vytlačenia zaisťovaciecho kolíčka.

 

otočný mechanizmus originálu nie je zhodný s otočným mechanizmov náhradného kľúča. Teda buď prehodíte len planžetu alebo dáte vybrúsiť novú. Celá kovová časť (planžeta+otočný mechanizmus) sa prehodiť nedá

 

otočný mechanizmus je rozoberateľný, treba zatlačiť strieborný kolíček dovnútra a mierne pootočiť, po rozobratí je vo vnútri pružinka. Zakladá sa späť tak, že planžeta je v uzatvorenom stave. Treba dobre nastaviť napnutie pružinky. Ak nemáte vážny dôvod, tak nemá ale význam mechanizmus rozoberať

 


Novinky:

do sortimentu sme pridali náhradné gumenné tlačidlá pre Hyundai a aj kompletný nový obal autokľúča Hyundai pre novšie modely, viac info v sekcii AUTOKĽÚČE

O nás

Kontakt

info@stahovacky.com

tel: 0940 510 200

Copyright 2016 - 2024 © stahovacka okna, plastove prichytky, spony, prichyty